1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, )
Loading...

یکی از مهم ترین تصمیماتی که مدیر سایت باید بگیرد انتخاب نام دامنه و انتخاب بهترین هاست برای وب سایت میباشد. اگر گزینه مناسبی انتخاب نشود همواره به عنوان مدیر سایت از تصمیم خود متضرر خواهید شد. البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که هر زمان فرصت تغییر دامنه و هاست خود را البته با صرف زمان و هزینه خواهید داشت .

۱ – تعیین هدف و خواسته شما

اولین کاری که باید بکنید توجه به این نکته است که هدف شما از راه اندازی وب سایت مورد نظر چه هست و سطخ توقع و نیاز شما چه اندازه میباشد. بعد از تعیین هدف دیگر در مورد تصمیم گیری راحت تر خواهید شد با توجه به پارامتر های دیگری که در ادامه مقاله ذکر میشود.

به عنوان مثال شما قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی دارید و قرار است تمام وقت روی وب سایت کار کنید، در واقع وب سایت کسب و کار اصلی شما میباشد. بنابراین خیلی معقول است که دنبال گزینه های حرفه ای تر و بهتری باشید تا با خیال راحت تر بتوانید همه همه سرمایه و انرژی صرف شده خودتان به میزبان خودتان امانت بسپارید .

۲ – قیمت سرویس هاستینگ

بعد از تعیین هدف و در نظر گرفتن بودجه مورد نظر برای استارت آپ و یا کسب و کار خود، راحت تر میتونید با توجه به قیمت ها، هاستینگ مناسب خود را انتخاب کنید. قیمت های شرکت های مختلف با توجه به امکاناتی که به شما میدهند متفاوت هست و سعی شده در این مقاله به نکات مهمی که باید در نظر بگیرید اشاره بشه .

به صورت خیلی کلی اگر شروع به کار سایت میباشد هزینه یک هاستینگ معقول و خوب از ۳۰,۰۰۰ تومان سالانه برای حداقل حجم لازم برای راه اندازی سایت شروع میشود. این هزینه ها با نسبت مستقیم افزایش بازدید و درآمد سایت شما به ماهانه تا سقف چندین میلیون تومان افزایش پیدا میکنید .

۳ – آپتایم سرور

آپتایم سرور به این معناست که سروری که اطلاعات سایت شما روی آن نگاه داری میشود چه مدت در سال آنلاین و قابل دسترسی میباشد یا به تعبیر دیگه میتوان گفت چه مدت در سال یا ماه سایت شما در دسترس نیست ! به مثال های زیر توجه کنید :

  • ۹۹.۹۹۹۹% uptime – سایت شما ۳ ثانیه ماهانه در دسترس نخواهد بود .
  • ۹۹.۹۹۹% uptime – سایت شما ۲۶ ثانیه ماهانه در دسترس نخواهد بود .
  • ۹۹.۹۹% uptime – سایت شما ۴ دقیقه ماهانه در دسترس نخواهد بود .
  • ۹۹.۹% uptime – سایت شما ۴۳ دقیقه ماهانه در دسترس نخواهد بود .
  • ۹۹% uptime – سایت شما ۷ ساعت ماهانه در دسترس نخواهد بود .

البته این آمار و ارقام در ایران صادق نیستند ! و هر لحظه آمادگی این را داشته حتی در بهترین میزبان ها حتی تا چند ساعت در یک روز سایت شما از دسترس خارج شود.

۴ – پشتیبانی و پاسخ گویی تیکت

تقریبا غیر ممکن است که شما سایت داشته باشید و سر و کارتان به سیستم پشتیبانی نیافتاد و مجبور نشوید تیکت دهید. زمان پاسخ گویی و کیفیت پاسخ گویی و حل مشکل نهایی، ۲ فاکتور اصلی تیکت ها میباشد. همه شرکت ها ادعای پشتیبانی قوی را میکنند اما بهتر است که نظرات کاربران و دوستان خودتان را پرس و جو کنید در این مورد .

خواندن این مقاله توصیه میشود  بهترین هاست های لینوکس

خیلی از اوقات در غیر از ساعات کاری و یا شاید نصف شب اگر دچار مشکل شوید، اگر از شرکت های معتبر سرویس تهیه کرده باشید معمولا با توجه به حجم بالا کار کارمند شیف شب دارند و اگر مشکل جدی ای در کار نباشد، کمک خواهند کرد.در غیر این صورت باید ۱ روز معطل بمانید تا کسی پیدا شود و مشکل پیش آمده را حل کند و یا پاسخ گوی سوال شما باشد .

به عنوان نصیحت دوستانه، سعی کنید حتی المکان با جستجو و آموزش های لازم خودتان مشکلات خودتان را حل کنید، در غیراینصورت شاید کمی دچار درده سر شوید .

۵ – ادان دامین، اتصال چند دامنه به هاست

معمولا مدیران سایت ها  بعد از مدتی به فکر راه اندازی یک سایت دیگر میافتند. قابلیت addon domain به این معنا میباشد که چند دامنه (آدرس سایت) دیگر میتوانید به هاست خود اضافه کنید و نیاز به تهیه هاست مجدد نداشته باشید.

معمولا هاستینگ ها روی این مورد سخت گیری میکنند، اما سعی کنید هاستی را انتخاب کنید که حداقل ۱ addon domain داشته باشد.

۶ – تامین نیاز های آینده

وب سایت ها رشد میکنند و ماهانه تعداد بازدید ها و مخاطبین سایت گسترش پیدا میکند. قبل از تهیه هاست و انتخاب پلن مورد نظر قبلش پلن های بعدی را نگاه کنید و در نظر بگیرید که اگر سایت شما گسترش پیدا کرد آیا پاسخ گو نیاز های آینده وب سایت شما هستند یا خیر .

به عنوان مثال هاستینگ معتبر نت افراز محدودیت به عنوان بازدید یکتا را داشتند به این معنا که تا یک سقف معین سایت شما بازدید کننده میپذیرد و بعد از آن اگر بازدید های شما فراتر رفت به شما پیام میدهند که باید سرویس خود را ارتقا دهید و یا که کلا به هاستینگ دیگری نقل مکان کنید .

۷ – دوره زمانی پلن هاستینگ

در نظر داشته باشید که هاستی که انتخاب کردید چه سیکل هایی را دارد. به عنوان مثال دوره های ماهانه، ۶ ماهه و سالانه و ۲ سال سیکل های رایج میباشد. مثلا اگر مجبور باشید بدون امتحان هاست و امکانات مجموعه هزینه هاست را برای ۱ سال بپردازید، این کار گزینه خوبی نیست و شاید پشیمون شید.

۸ – محدودیت ارسال ایمیل

یکی دیگر از گزینه هایی که باید توجه بشه محدودیت ارسال ایمیل از طریق smtp در ساعت میباشد. این ایمیل ها شامل ایمیل های خبرنامه، ایمیل های مربوط به عضویت و دیدگاه های سایت و … میباشد .

البته یک سرویس ایمیل مارکتینگ جداگانه مثل mailerlite و سرویس های دیگر جهت ارسال گروهی ایمیل لازم هست، اما برای ارسال ایمیل های داخلی سایت حواستان به این مورد باشد.

۹ – ssl رایگان و امکانات جانبی

بعضی از هاستینگ ها امکان ارائه گواهی ssl رایگان (گواهی ssl در واقع همان https سبز رنگ آدرس سایت میباشد) را دارا هستند که مزیت خیلی مهمی هستش چرا که الان اکثر سایت ها https هستند و این مورد روی سئو سایت هم تاثیر دارد و اگر این امکان را نداشته باشد باید هزینه ای جداگانه حتی بیشتر از هزینه هاست خود برای این امکان پرداخت کنید .

خواندن این مقاله توصیه میشود  IP آدرس اختصاصی چیست؟

۱۰ – کنترل پنل هاست (cpanel & direct admin)

کنترل پنل در واقع نرم افزار مدیریت و کار با هاست شماست. ابزاری که با آن فایل ها، دیتابیس و … را مدیریت میکنید .البته کنترل پنل زیاد برای کاربر فرقی ندارد و حساسیت زیادی روی این مورد نشان ندهید اما برای شرکت با توجه به هزینه های متفاوت خرید لایسنس قضیه فرق دارد.

به صورت کلی cpanel از direct admin محبوب تر میباشد و امکانات بهتری دارد و cpanel یک مزیت میباشد برای انتخاب .

۱۱ – بازگشت وجه و دوره رایگان

اگر شرکت به شما دوره ای موقت جهت تست سرویس را پیشنهاد میدهد و یا ضمانت بازگشت وجه را دارد حداقل میتوانید تا حدودی اطمینان کنید که از نظر مالی زیاد متضرر نمی شوید ولی شاید وقت شما به هدر رود.

شرکت های معتبری مثل ایران سرور گاها ضمانت های ۶ ماهه بازگشت وجه را هم دارا هستند .

۱۲ – نحوه پشتیبان گیری و بک آپ

قطعا از مهم ترین مواردی هست که باید دقت کنید. چرا که شاید دوست نداشته باشید بعد از کلی صرف هزینه و زمان به یکباره همه اطلاعات سایت شما از بین برود و به نقطه صفر برسید !

در مورد نحوه بک آپ گیری، دوره های بک آپ گیری و … دقت کنید. حتما هاستینگی را انتخاب کنید که امکان دسترسی به بک آپ خود را داشته باشید تا در صورت لزوم از این امکان استفاده کنید.

۱۳ – میزان منابع سرور

ما معمولا چندین نوع میزبانی داریم، مثلا هاست اشتراکی که روی یک سرور چندین سایت قرار داده میشود ( و هرکسی بسته به بازدید سایتش از منابع اون سرور استفاده میکنه ) و یا سروز مجازی و سروز اختصاصی.

نکته ای که اینجا هست درصدی از میزان منابع (مثل cpu سرور ) که در اختیار شما قرار میگیره میباشد. البته این میزان محدودیت سیستمی نیست و مثلا اگر روی یک سرور ۲۰ سایت قرار بگیره میزان منابع سرور ۵% میشه در ظاهر.

۱۴ – هاست ایران و هاست خارج

هاست ایران و هاست خارج (معمولا آلمان یا فرانسه هستند) فاکتور تعیین کننده ای در کیفیت هاست و قیمت هاست میباشد. هاست ایران با توجه ذخیره اطلاعات داخل سرورهای ایران برای سایت هایی که مکان ذخیره اطلاعات برای آنها مهم است حائز اهمیت است. همچنین با توجه به مسافت کم مکانی بین کاربر ( که عمدتا داخل ایران هستند) و سرور سرعت این سرور ها معمولا سرعت بیشتری دارند.

منبع مقاله

البته این مقاله فقط با کمک شما و درج دیدگاه های شما کامل تر میشود، منتظر شما دز قسمت نظرات هستیم.


میزبان جو

استارت آپ میزبان جو در اسفند 96 به منظور ارائه اطلاعات تخصصی میزبانی وب در ایران و معرفی و مقایسه بهترین هاستینگ های ایران راه اندازی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *